BİLGİSAYARLI RÖNTGEN
BİLGİSAYARLI RÖNTGEN

BİLGİSAYARLI RÖNTGEN

 

 

 

Hastalanan veya yaralanan hayvanın hastalığının nedeninin anlaşılıp doğru tedavinin yapılabilmesi için Röntgen-ultrason tetkiklerine ihtiyaç vardır. İnsan vücudu gibi hayvan vücudu da komplike bir yapıya sahiptir. Hastalıkların neden ve niçin oluştuğunu dışarıdan bakıp, elle muayene ederek anlamak zordur. Bazı hastalıklar nispeten dışarında bakıldığında anlaşılsa da genellikle bütün hastalıklar için röntgen ve ultrason çekimi şarttır. Yoksa yanlış tedavi uygulamaları yapılarak hasta hayvana daha büyük zararlar verilebilir. Evcil hayvanlarla ilgi sıklıkla kırık ve çıkıklara rastlanmaktadır. Kırığın boyutunu anlamak için kalça dizpilazisi gibi çeşitli ölçümleri yapan röntgenlere ihtiyaç vardır. Yumuşak doku zedelenmeleri, iç organların hastalanması, kalple ilgili problemler, kırık ve çıkık gibi durumlarda özel cihazlarla çekimler yapılmaktadır.

 

Röntgen-Ultrason ve Muayene Yöntemleri


Hayvanda var olan bir hastalığın teşhis edilmesi ve tansının konulması için muayene, röntgen ve ultrasonun birlikte yapılması gerekir. Röntgen-Ultrason olmadan teşhis koymak doğru olmadığı gibi sadece muayene ile de doğru tanı konulamaz. Ultrason yardımcı muayene yöntemi olup tek başına hastalıkları tespit etmekte kullanılamaz. Ses dalgaları üzerine kurulmuş olan ultrasondan çıkan ses dalgaları organa ve dokuya çarpıp geri döner. Çarpıp geri dönen dalgalar görüntü oluşturur. Oluşturulan görüntü ile yumuşak dokularda ve iç organlarda bulunan yabancı cisimler ve vücut içi sıvılar izlenir. Hiçbir tehlikesi olmayan ultrason, organlardaki hastalıkların teşhisine yardımcı olmaktadır. Ultrasona girecek hayvana;

  • Çok su içirilmesi
  • Yemek yedirilmemesi
  • İdrar yaptırılmaması gerekir.
  • Bu şartlar yerine getirilmediğinde ultrason sonuçları doğru çıkmayacaktır.Evcil hayvanlarda röntgen ve ultrason hizmetlerinin varlığı sayesinde olası rahatsızlıkların anında tespit edilmesi noktasında önemlidir.

 

  • Çünkü bu hizmetler sayesinde sadık dostlarımızın hastalıklarının erken dönemde teşhis edilerek tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014